Hastalıklar

Zatürre (Pnömoni) ve Tedavisi

zatürre hakkında kısaca ve genel bilgilendirme
Tarafından yazıldı admin

ZATÜRRE

Zatürre Nedir?

Zatürre (pnömoni) çok şiddetli bir şekilde hasta olmanızı sağlayacak akciğer enfeksiyonudur.Şiddetli öksürükler ile beraber solunum sıkıntısı baş gösterir.Bu hastalıkta ateş (vücut ısısı) yükselmesi de sıkça görülür.Çoğu hasta 2-3 haftalık süreçte doktor eşliğinde tedavi edilir.Fakat bebek veya yaşlı yetişkinler için aynı süreç söz konusu değildir.Tedavileri genelde hastane ortamında gerçekleşmektedir.

Bu enfeksiyonu çocuklar kış aylarında bulundukları ortamlardan kapabilir.Örneğin kreş gibi ortamlar enfeksiyonun bulaşmasında rol oynayabilir. Aynı durum yaşlılar içinde söz konusudur. Topluluk halinde bulundukları huzurevlerinde bu enfeksiyonu kapma riskleri yüksektir.

Soğuk algınlığı veya grip hastalığına yakalanmış kişilerin zatürre olabilme riskleri yüksektir.İyi tedavi edilemeyen bir grip hastalığında vücut direnci düşer ve zatürre hastalığına davetiye çıkarır.Ayrıca astım,kanser,kalp rahatsızlığı olan kronik hastalarında bu hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir.

Zatürre’nin belirtileri nelerdir?

Bakterilerin neden olduğu zatürre (pnömoni) belirtileri genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Belirtiler şunlardır;

* Kanlı veya koyu yeşilimsi balgam
* Yüksek ateş
* Nefes darlığı
* Hızlı nefes alıp verme
* Titremek ve diz bölgesinde gevşeklik hissetmek
* Öksürürken şiddetli göğüs ağrısı
* Hızlı kalp atışı
* Sürekli yorgunluk hali
* Mide bulantısı,kusma ve ishal

zatürre hakkında kısaca ve genel bilgilendirme

Bu belirtiler yaş ortalamalarına göre değişiklik gösterebilmektedirler.Belirtilere sahip olan kişi bir doktora başvurmalıdır.Aksi halde hastalık ilerleyerek tedavi sürecinin uzamasına neden olur.

Zatürre (Pnömoni) nasıl teşhis edilir?

Yukarıda kaleme aldığımız belirtilerden birkaçına sahip olan hasta hekime başvurur.Hekim hastaya belirtiler ile alakalı sorular sorar ve ciğerini dinler. Şayet bu şekilde teşhisi koyamıyorsa kan testi ve akciğer filmi talep eder.Çıkacak sonuçlara göre bu hastalığın teşhisini koyar ve tedavi sürecini başlatır.

Zatürre (Pnömoni) Tedavisi

Hafif zatürre hastalıklarında antibiyotik verilerek hasta tedavi edilir. Genelde hastalar bu tedaviye olumlu yanıt verir ve 2-3 haftalık süreçte hastalığı atlatır.Burada önemli olan antibiyotiğin doğru şekilde ve zamanında kullanılması.Şayet antibiyotik kullanımından sonraki 3 günlük süreçte belirtilerinizde bir azalma olmuyorsa yeniden hekime başvurunuz.

Tedavi sırasında hasta tütün ürünlerinde kesinlikle uzak durmalıdır.Ayrıca bol sıvı tüketmeli ve sıkı beslenmelidir.Öksürük şurubu varsa düzenli şekilde hekiminin tavsiye ettiği ölçülerde kullanmalıdır.

Zatürre nedir? Pnömoni nedir? Zatürre tedavisi – Zatürre teşhisi nasıl koyulur – Zatürrre Belirtileri – Zatürre ölümcül müdür?

Yorum yapın