Sağlık Spor

Selülitten Kesin Kurtulma Yolları

selulitten-kurtulma-hareketleri
Tarafından yazıldı admin

Selülitten Kurtulma Yolları

Kış mevsiminin sonlarına gelirken kadınlarda yaza hazırlıklar başlıyor. Her kadın ideal vücuda kavuşmak ve mayo/bikini giymek ister. Bunun için de kışın aldığı kiloları verip sıkılaşmak ister. Kışın bir etkisi de korkunç selülitler! Kötü bir görünüm olan selülitler her kadının korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Biz de bu yazımızda selülitten kurtulma hareketleri, selülitten kurtulmanın en kolay yolu, selülit giderici egzersizler, selülitten kurtulma yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Yağ birikimi, su tutma, cilt gevşekliği, bağ dokusu deformitesi, toksin infiltrasyonu ve inflamasyon topluca selülit olarak bilinir. Yaşam tarzı faktörleri ve kalıtsal faktörler selülitlere neden olur. Yaşam tarzınız tamamen sağlıklı değilse, selülitten etkilenmeme gibi bir şansınız yoktur. Bu tamamen mümkün olmadığına göre, yaşam biçiminizi sağlıklı hale getirmeye yönelik herhangi bir adım mutlaka selülitin azaltılması ve önlenmesinde kendini gösterecektir. İşte size selülit azaltmada ve mükemmel tonda kalçalar elde etmede size yardımcı olacağına inanan bir dizi ipucu.

selulit-giderici-egzersizler

Selülitten Kurtulmanın En Kolay Yolu

1- Düşük etki aralığı egzersizleri çok yardımcı olacaktır. Kalorileri ve yağları yakar, selülit dokularını uyarır ve metabolizmanızı arttırır. Tüm hücrelerinize mekanik uyarılar sunar. Spor salonlarında değişken hızlarda yapılabilen bisiklet egzersizleri düşük etki aralığı egzersizlerine örnektir. Selülit giderici egzersizler arasında ilk sırada bunu düşünebiliriz.

2- Her çeşit şekeri hayatınızdan çıkarın. Şeker yağ birikimine, cildinizin yaşlanmasına ve hatta iltihaplanma sorunlarına neden olur. Glukoz, fruktoz, yüksek fruktoz mısır şurubu, dekstroz, kahverengi şeker, maltoz, bal ve bu tür içerik maddelerden oluşan gıdalardan bile kaçınılmalıdır. Selülitten kurtulma hareketlerine başlamadan önce bu tür beslenme bilgilerine dikkat etmelisiniz.

3- Selüliti kontrol etmek için somon, sardalya, alabalık, uskumru, halibut ve benzeri yağlı balıklar çok faydalıdır. Bunlar, vücut yağının azaltılmasında büyük rol oynayan oldukça doymamış omega 3 yağları içerirler. Bir dizi çalışma bu gerçeği kanıtlamıştır.

4- Tatlandırıcılardan uzak durun. Aspartam, sukraloz ve stevia kaçınmanız gereken şeylerdir. Bu kalorisiz tatlandırıcılar sadece tatlı yiyecekler için arzunuzu arttırır. Bu yüzden, onlardan kaçının ve vücudunuzu tüm tatlı lezzetlerden uzaklaştırın.

5- Squat ve lunges yapmak için bir titreşim platformu kullanın. Her hafta iki kez egzersiz yaparak elde ettiğiniz mekanik stimülasyon, kollajen hücrelerini aktif tutar. Titreşim platformunda başka herhangi bir egzersiz yapmaktan kaçının. Yaptığınız egzersizlerle eklemlerinizi bile etkileyebilirsiniz.

6- Muz, ananas, hurma, mango, üzüm ve diğer tatlı ve bereketli meyveler yerine çilek, yaban mersini, böğürtlen, çilek ve benzeri yiyecekleri tüketin. Çileklerde bulunan flavonoidler, bağ dokularına yeterli desteği verir. Dahası, çok az miktarda kalori bile içerirler.

7- Yürüme, selülit kontrolü için çok yararlıdır. Çok uzun süre oturmak selülite neden olur. Dolayısıyla, bunu her gün ofisinize ve evinize yürümek için bir uygulama yaparak bunu önleyebilirsiniz.

8- Meyve sularından uzak durun. Hatta havuç ve pancar suyundan da kaçınılmalıdır. Bunun yerine, bütün meyveleri tüketmelisiniz. Yavaş yavaş sindirilirler. Sebze suları iyidir, ancak sebzeleri bütün olarak tüketmen daha iyi ve tercih edilir.

9- Yüzme çok sağlıklı bir egzersiz. Haftada en az 2 veya 3 kez yüzme için bir saat tutun. Uyluk ve kalçalar için mikro-masajlar sunar; ayrıca çok fazla yağ yakar.

selulitten-kurtulma-hareketleri

Şu ana kadar yazımızı okumaya devam ettiğinize göre selülitten kurtulma hareketleri, selülitten kurtulmanın en kolay yolu, selülit giderici egzersizler, selülitten kurtulma yolları konusu ilginizi çekiyor sanırım. O zaman okumaya devam 🙂

10- Egzersizinizden önce, tüm karbonhidratlardan ve tatlılardan en az iki saat uzak durun. Bu, egzersiz yaparken yağların serbest bırakılmasını engelleyebilir veya insülin düzeylerini artırabilir.

11- Masaj yapmak/yaptırmak selülitlerle savaş için yollardan birisi. Selülitten kurtulma hareketlerini yaptıktan sonra duşta veya duştan çıkınca vücudunuza 10 dakika kadar masaj yapabilirsiniz.

12- Beyaz pirinç, patates kızartması ve ekmek gibi gıdalardan en az 40 gün kaçının. Bu gıdalar yüksek glisemik indeks karbonhidrat içeriğinin yüksek olması nedeniyle şeker gibi davranıyor. Herhangi bir egzersiz olmadan, bunlar kalçalarda ve göbekte yağlanmaya ve selülite neden olabilirler. Hal böyle olunca selülit giderici egzersizleri yapmamız da zorlaşacaktır.

13- Bir saatinizi kuvvetli selülit giderici egzersizlere harcayın ve bundan hemen sonra karbonhidrat yiyin. Bu şekilde karbonhidratlar doğrudan kaslarınıza gidebilir. Makarna, kahverengi pirinç, haşlanmış patates ideal yiyeceklerdir.

Bu yazımızda sizlere selülitten kurtulma yolları, selülitten kurtulma hareketleri, selülit giderici egzersizler, selülitten kurtulmanın en kolay yolu hakkında bir şeyler vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

Yorum yapın