Sağlık Şifalı Bitkiler

PROPOLİS (Girabolu, Eğir Mumu) Nedir, Faydaları Nelerdir

Propolis tanımı, faydaları ve kullanımı hakkında kısa bir yazı
Tarafından yazıldı admin

PROPOLİS

Bu yazımızda temel olarak propolis nedir, propolis fiyatı nedir ,propolis nedir propolisin faydalari nelerdir ,propolis nedir faydaları nelerdir , propolis nedir faydaları nedir , propolis nedir faydaları , propolis nedir neye iyi gelir , propolis nedir ne işe yarar konularına değineceğiz.

 

PROPOLİS (Girabolu, Eğir Mumu) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Arının reçine salgılayan ağaçlardan (çeşitli çam türleri, atkestanesi, gürgen, söğüt, karaağaç, kayın, kestane, kavak tomurcukları gibi.) toplayarak kovan kapısını ve çatlaklarını sıvamak için yaptığı maddedir. Kovana girip ölen fare, kertenkele gibi, dışarı atamadıkları maddeleri de bu madde ile sıvayarak zararsız duruma getirir. Propolis çok iyi bir dezenfektandır. Propolisi Mısırlıların ölülerini mumyalamada, Yunanlılar ve Romalıların yaraları tedavi etmekte kullandıkları ileri sürülür.

Ülkemizde propolise Eğir nıumu, eğer mumu, eğil mumu, eğin mumu, eğri mum, girabolu, girebo, kirebeli, kirebolu, pirebolıı gibi çeşitli adlar verilmektedir.

Propolis antibiyotik özellikleri gösterir. Bu özellik sadece arının bitkilerden topladığı reçinelerden değil, aynı zamanda arının üreterek propolise karıştırdığı enzim veya enzimlerden de kaynaklanır. Tarihte propolisten yaygın olarak yara tedavisinde yararlanılmıştır. Birinci Dünya savaşında Rus askeri doktorları propolisi ameliyatlarda uygulamıştır. Günümüzde propolisten antibiyotik olarak ak.ne, cilt hastalıkları, ayak mantarları ve hafif ekzema tedavisinde yararlanılmaktadır.

Propolisin rengi, toplandığı bölgeye göre değişir, genellikle sarımsı kahverengi yeşildir. Propolis hava ve ışık geçirmeyen kaplarda 3-8°C arasında saklanır.

Propolis tanımı, faydaları ve kullanımı hakkında kısa bir yazı

Propolis Yan Etkileri

İçindeki çiçek tozunun insanların %1’inde alerji yapması dışında herhangi bir yan etkisi yoktur. Propolis suda erimez. Toz olarak kullanıldığında bozulmadan dışarı çıkar. En az 7ooc, en çok 9ooc’lık alkolde eritilerek kullanılır.

Propolis Faydaları ve Yararları

Ağız içi, bademcik ve boğaz iltihaplarında birkaç damla tentürü ılık suya damlatılıp gargara yapılır.

Göz kapağı kenarı iltihabında tentürü sulandırılarak göze 2 damla damlatılır. Arpacığa karşı propolis merhemi önerilmektedir.

Grip için günde 5 damla propolis tentürü ılık suya karıştırılarak içilir.

Herpes virüsünun neden olduğu zona hastalığında, zor iyileşen yaralarda, çıbanlarda, siyatikte, tenis Giirseği ve omurga hastalıklarında merheminden yararlanılır. Merhem 48 saatte bir tazelenir. Eklem ağrılarında, ağrıyan eklemin propolis kremiyle ovulması önerilmektedir.

Salmonella typhi bakterisinin neden olduğu hastalıklarda tentürü içildiğinde süratle iyileşme görülmektedir. Gıda maddelerinin neden olduğu bu hastalık yaygın olarak görüldüğünde koruyucu olarak her gün suyla 5 damla propolis içilmelidir.

Menstrüasyon öncesi ve menapoz şikayetlerinin azalmasını sağlar. Tentürü balla karıştırılarak içilebilir.

Vajina iltihaplarında özellikle .Candida Albicans’in neden olduğu durumlarda propolisten özel olarak yapılan fitille 15-20 günde olumlu sonuç alındığı görülmüştür.

İleri yaşlarda görülen, özellikle başlangıç durumundaki prostat şikayetlerinde fitil olarak kullanılır, ağızdan da alınabilir. Kısa sürede etkisinin görüldüğü, büyük oranda şikayetlerin sona erdiği saptanmıştır.

Propolis İçindeki Bazı Maddeler: İçindeki maddelerin oranı bölgeye göre değişir. Reçine, balsam, balmumu, çiçek tozlan, çeşitli mineraller (alüminyum, bakır, çinko, demir, kalsiyum, manganez, silisyum, stronsiyum, vanadyum), vitaminler (E, H, P, B kompleksi), yağ asitleri. Bunların dışında flavon, vanilin, izovanilin, aminoasitler.

 

Propolis nedir, propolis fiyatı nedir ,propolis nedir propolisin faydalari nelerdir ,propolis nedir faydaları nelerdir , propolis nedir faydaları nedir , propolis nedir faydaları , propolis nedir neye iyi gelir , propolis nedir ne işe yarar hakkında soru ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Yorum yapın