Diyet Sağlık Spor

Metabolizmayı Hızlandıran, Zayıflatıcı Bitkiler

bazal-metabolizma-hizi-nedir-nasil-hesaplanir-olculur-kac-olmali-arttirilir
Tarafından yazıldı admin

Bu yazımıza temel olarak bazal metabolizma hızı, metabolizma hızı, bazal metabolizma hızı nedir, bazal metabolizma hızı hesaplama, metabolizma hızı kaç olmalı  konuları ile başlayacağız.

Metabolizma Hızı Nedir?

Halk arasında metabolizma hızı olarak bilinen “bazal metabolizma hızı”, kişinin bir günde dinlenir durumda, herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan harcadığı enerji miktarıdır. Kısaca vücudumuzun çalışma siteminin sağlanması ve iç organların çalışması için harcanan enerji miktarıdır. Zayıflamak için metabolizma hızımızı arttırmamız gerekmektedir.

Bazal metabozlima hızını hesaplayabilmek için Harris-Benedict denklemi kullanılır:

Erkekler Metabozlizma Hızı Hesaplama: 66 + (13.7 x Kilogram olarak ağırlık) + (5 x santimetre olarak boy) – (6.8 x yaş)

Kadınlar Metabozlizma Hızı Hesaplama: 65 + (9.6 x Kilogram olarak ağırlık) + (1.7 x santimetre olarak boy) – (4.7 x yaş)

 bazal-metabolizma-hizi-nedir

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Tarçın : Günde bir tatlı kaşığı tarçını süte, yoğurda veya Türk kahvesine atınız. Hem tatlı ihtiyacınızı keser, hem de insülin direncini kırarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Mutlaka bol bol süt ve yoğurt tüketin. Çinko ve kalsiyum minerali kilo vermeye yardım eder. Hatta Kalsiyum ve Magnezyum içeren bir tablet mutlaka kullanılmalıdır. Hem kilo vermeye yardımcı olur hem de relaksiyon sağlar ve bölgesel yağlanmaya iyi gelir.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Magnezyum :  Özellikle sinir sistemi ve kabızlık durumu olanlar bol bol magnezyumlu besinler tüketmelidir. Bunlar; semizotu, fındık, deniz ürünleri olabilir.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Yeşil çay : Üç dört fincan yeşil çay antioksidant etkisiyle bedeni zararlı toksinlerden temizlenmeyi sağlar. Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcıdır. Bağırsak sistemini güçlendirir.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Adaçayı : Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tok tutmada önemlidir. Metabolizmayı hızlandırır. Özellikle menopozda ki bayanlara östrojen içerdiğinden yağ yakımına yardımcı olur.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Ihlamur : Yemeklerden önce içilirse tokluk sağlar.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Mate Çayı : İştah kesme özelliği vardır.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Rezene :  Hazımsızlığa iyi gelir. Yemeklerden on beş dakika sonra içilir ise; gaz sorunu da varsa, rezene içine bir tutam kimyon atılır ise gazı ve reflü sorununu giderir. Rezene aynı zamanda ödem atma da yararlı olup, emziren anneler de sütü arttırır.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Keçiboynuzu : Günde üç tane yenirse tokluk hissi verir. Kan şekerini düzenler, iştahı dengeleyip acıkmayı engeller.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Su : Günde 2-3 litre su içilmelidir. Sabahları aç karnına mutlaka bir bardak ılık su ile bir tatlı kaşığı bal ve 5-6 damla limon suyu karıştırılıp içilmelidir. Bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Metabozlizmayı Hızlandıran Bitkiler – Omega 3 : Omega-3 yağ asitleri alınmalıdır. Fındık, ceviz, balık, semizotunda ve keten tohumunda da vardır.

Nane, tere, roka, dereotu, turp, kırmızıbiber, sumak, öğütülmüş kimyon bol bol kullanılmalıdır.

 bazal-metabolizma-hizi-nedir-nasil-hesaplanir-olculur-kac-olmali-arttirilir

Metabolizma Hızını Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

1- Sık Beslenme: Sık beslenmek, metabolizma hızının yavaşlamasını engelleyecektir. Gün içerisinde sık (6 öğün) beslenmekle hem daha az acıkmış olur hem de vücut sürekli çalıştığından bazal metabolizma hızı da yavaşlamamış olur. Uzun süre aç kalınması sonucunda bazal metabolizma hızı düşer. Bu nedenle, diyet yaparken ara öğünlerde önerilen meyve, ayran ve diyat bisküvi ürünleri tüketilmesi büyük önem taşır.

2- Hareket: Bazal metabolizmöa hızının arttırılmasında en önemli faktör hareket etmektir. Özellikle hareketsiz yaşam, zaman içerisinde metabolizma hızını düşürür. Bu nedenle günde 30 dakika, yorulmayacak bir tempoda yürüyüş yapılması gerekir.

3- Aynı saatte yemek yememek: Bilimsel olarak kanıtlanmasa da her gün aynı saatte aynı yemeğin yenilmesi de metabolizma hızını yavaşlatır. Bu nedenle yemek saatlerini biraz değiştirmek gerekir. Örneğin, kahvaltı saatinde meyve yeme alışkanlığı yok ise bazı sabahlar meyve tüketilebilir. Akşam yemeği ise her gün aynı saatte olmasa da 15-20 dakika erkene veya gece alınabilir.

4- Bol meyve: Metabolizmayı hızlandırmaya destek olan en önemli yöntemlerden biri, acıkılan zamanlarda bol bol meyve yemektir. Özellikle karpuz, kiraz gibi kalorisi düşük yaz meyvelerini tercih etmek gerekir.

 

Bu yazımızda genel olarak metabolizma hızı ölçme, metabolizma hızı nedir, metabolizma hızı ölçümü, metabolizma hızı nasıl ölçülür, metabolizma hızı nasıl arttırılır, metabolizma hızı nasıl hesaplanır konularına değindik. Umarım faydalı olmuştur.

Yorum yapın