Cilt Bakımı Diyet Güzellik Sırları Sağlık

Limon Suyunun İnanılmaz Faydaları

Limonlu su içmek zayıflatır mı
Tarafından yazıldı Kadinguzelligi

Limon Suyunun Faydaları

7 Günlük bahar temizliği kürümün ilk aşaması olan, ayrıca hayatımda belli bir rutine oturmuş bir alışkanlığımdan bahsetmen istiyorum. Her gün bir bardak ılık limon suyu ile başladım (neredeyse) ve bu benim için çok büyük farklılıklar yarattı. Sabahları ılık limon suyu, günün sindirim sürecini başlatmaya yardımcı olur. Ayurvedik felsefesine göre, günlük rutinle ilgili olarak yaptığınız seçimler ya hastalığa karşı direniş oluşturur. Ayurveda, vücudu doğanın ritmine göre hizalamak, miktarları dengelemek ve öz disiplin yanında benlik saygısını artırmak için sabah alışkanlıklarına odaklanarak günümüzde bir sıçrama başlatmaya çağırıyor.

limon-suyu-ile-zayiflama

Limonların yüzyıllarca bilinen birçok sağlık yararı vardır. Limon suyunun faydaları kısaca şöyledir: Limon suyu sindirim yardımcısı ve karaciğer temizleyicisi olduğu için; limonun güçlü  iki büyük kullanım alanı vardır:

1- Antibakteriyel, antiviral ve bağışıklık kazandırma güçleri

2- Kilo kaybı yardımı olarak kullanımı.

Kimi insanlar birinci madde ile ilgilenirken kimi insanlar da ikinci madde ile ilgileniyorlar. Hangi madde size yakın gelirse gelsin, limonlu suyun faydası yadsınamaz derecededir. Limonlarda bağışıklık ve enfeksiyon ile mücadele eden sitolojik asit, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, biyoflavonoidler, pektin ve limonen gibi pek çok madde bulunur.

Limonun kilo kaybında kullanılmasını duyunca akıllara hemen bir soru geliyor: “limonlu ılık su zayıflatırmı ” veya “limonlu su içmek zayıflatırmı” . Bu soruların cevaplarını aşağıda vereceğiz.

Kullanımı : 

Limon suyunun faydalarını en iyi şekilde görmek için kullanımına ve hazırlanışına özen göstermeliyiz. Yanlış hazırlanan limonlu suyun faydası az olacaktır. Durum böyle olunca  “limonlu ılık su zayıflatırmı ” ve “limonlu su içmek zayıflatırmı” soruları cevapsız kalmış olacaktır. Her zaman taze limonları, mümkünse organik olanları kullanın. Asla şişelenmiş limon suyu kullanmayın!  Her su bardağı ılık suya yarım limon sıkıyorum ve tek bir şey dahi yemeden ve egzersiz yapmadanönce onu ilk önce içiyorum. Su olarak da mutlaka arıtılmış su kullanın. Suyu arıtma durumunuz yoksa; suyu kaynatıp ılıklaştıktan sonra kullanınız.

Limonlu Suyun Faydası

1- Limon Suyunun Sindirime Faydaları : Limon suyu, istenmeyen maddeleri ve toksinleri vücuttan atar. Atom bileşimi tükürüğe ve sindirim sularının hidroklorik asidine benzer. Karaciğeri, sindirim için gerekli olan bir asit olan safra üretmeye teşvik eder. Limonlar ayrıca mineraller ve vitaminlerde yüksektir ve sindirim sisteminde toksinlerin veya gevşetilmesine yardımcı olur. Limon suyunun sindirim nitelikleri, mide yanması, belleme ve şişkinlik gibi hazımsızlık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Amerikan Kanser Derneği, kanser hastalarına bağırsak hareketlerini uyarmak için sıcak limon suyu önerir.

2- Limon Vücudunuzu Yeniler: Limon suyunun faydalarından bir öteki ise, vücuttaki idrara çıkma oranını arttırdığı için limon suyu istenmeyen malzemelerin kısmen dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, toksinler idrar yollarının sağlıklı kalmasına yardımcı olan daha hızlı bir oranda salınır. Limonlu sitrik asit, karaciğeri uyaran ve detoksifikasyona yardımcı olan enzim işlevini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

limonlu-ilik-su-zayıflatırmi

3- Limon Suyunun Bağışıklık Sistemine Faydaları: Limonlar, soğuk algınlığı ile savaşmak için harika olan C vitamini bakımından yüksektir. Beyindeki ve sinir fonksiyonlarını uyaran potasyum oranı yüksektir. Potasyum ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Limonlarda bulunan askorbik asit (C vitamini), anti-inflamatuar etkiler gösterir ve astım ve diğer solunum yolu semptomlarını tamamlayıcı olarak kullanır; ayrıca vücuttaki demir absorpsiyonunu arttırır; Demir immün fonksiyonda önemli bir rol oynamaktadır. Limonlarda ayrıca saponinler bulunur; bu suyun soğukta ve gribe tutulmasına yardımcı olabilecek antimikrobiyal özellikler gösteren saponinler bulunur. Limonlar da vücut tarafından üretilen balgam miktarını azaltır.

4- Limon Suyunun Ph Dengesine Faydaları:  Limonlar vücut için en alkalileşen gıdalardan biridir. Tabii ki asidiktirler, ancak bedenlerimiz içinde alkalindirler (sitrik asit bir zamanlar metabolize olmuş vücutta asitlik oluşturmaz). Limonlar hem sitrik hem de askorbik asit içerirler, zayıf asitler vücudun rahat metabolizmasına ve limon mineral içeriğinin kanın alkalize edilmesine yardımcı olur. Hastalık durumları yalnızca vücudun pH değeri asidik olduğunda ortaya çıkar. Limon suyunu düzenli olarak içmek, ağrı ve iltihaplanmanın birincil nedenlerinden olan eklemlerde ürik asit de dahil olmak üzere vücudun genel asitliliğini gidermeye yardımcı olabilir.

5- Limon  Suyunun Cilde Faydaları: C vitamini bileşeni ve diğer antioksidanlar kırışıklıkları ve lekeleri azaltmaya yardımcı olur ve serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olur. C vitamini, sağlıklı parlayan cilt için hayati önem taşırken, alkali niteliği akneye neden olduğu bilinen bazı bakteri türlerini öldürür. Beğenilmeyen görünüşlerin azaltılmasına yardımcı olmak için aslında doğrudan yara izi ya da yaş lekelerine uygulanabilir. Limon suyu kanınızdan toksinleri attığı için, cildinizin içeriden dışarıya bulanık olmamasına yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamini cildi gençleştirir.

6- Limon Suyunun Zayıflamaya Faydaları: Limonlar, açlık istekleri ile savaşmaya yardımcı olan pektin lifinde yüksektir. Çalışmalar, daha alkalin bir diyet tutan kişilerin aslında daha hızlı kilo verdiğini gösteriyor. Şahsen eğer güne başlarken sabah ilk önce sıcak limon suyu içersem; kendimi gündüz daha iyi seçimler yaparken buluyorum.

limonlu-su-icmek-zayıflatırmi

Bu yazımızda temel olarak Limon suyunun faydaları, limonlu suyun faydası, limonlu ılık su zayıflatırmı, limonlu su içmek zayıflatırmı konularına değindik. Umarım faydalı olmuştur.

Yorum yapın