Yaşam

Anne babası boşanan çocuğun psikolojisi nasıl olur?

Aile boşanmasının çocuklar üzerine olan olumsuz etkileri hakkında bir yazi
Tarafından yazıldı admin

Bu yazımızda temel olarak Boşanan eşlerin çocuğunun psikolojisi nasıl olur, Boşanırken çocuğumun etkilenmemesi için neler yapabilirim, Boşanmanın küçük çocuklara etkisi nedir konularına değineceğiz.

Anne ve babanın birbirlerinden boşanması esnasında çocuğun yaşı kaç olursa olsun kendi hayatları içinde büyük değişimlere uğrarlar. Ebeveynler boşandıktan sonra çocuğun diğer ebeveyninden uzak kalması, iki ebeveyn arasında yapacağı gidiş gelişler ve bu duruma uyum sağlaması kendisi için kolay bir süreç değildir. Bu olguların tamamı çocuğun hayatında zorlu yeni bir aile ortamı yaratır.

Boşanma olayı esnası ve uyum sürecinde çocuğun , etrafına farklı tepkilerde bulunma olasılığı oldukça yüksektir. Ve bu tavırların genelini saldırgan tavırlar oluşturabilir. Çocuklar bu dönemde daha içine kapanık ve etrafına karşı agresif tutumlar içinde olurlar.

Çocukların kendilerine ait küçük dünyalarının merkezi ebeveynleri ile olan bağlarıdır. Şayet bu bağlardan biri koparsa çocuk kendisini yalnız hissetmeye başlayacaktır. Kendi içinde yaratmış olduğu dünyanın aslında ne kadar acımasız olduğu fikri beyninde yer etmeye başlayacaktır. Ayrıca boşanmak çocuklar üzerindeki güven duygusunu da derinden sarsar. İçinde yaşayacağı ortam artık ona tamamen yabancılaşır.

Boşanma aşamasında bir çocuğu ikna etmek fazlasıyla zordur.  Boşanan ebeveynlerin çoğu, çocuklarını”bir daha beraber yaşama ihtimalimiz var” söylemleriyle birazda olsun ikna edebiliyor. Aslında oldukça zayıf olan bu ihtimal, bir çocuğun psikoloji bozukluğunu aza indirgemek adına söylenen beyaz bir yalandan ibarettir. Kimi ebeveynler ise boşanma sürecinde ve süreç bittikten sonraki kısa dönemde çocuğun psikolojisinin etkilenmemesi adına beraber aktiviteler veya tatiller gerçekleştirirler.

Aile boşanmasının çocuklar üzerine olan olumsuz etkileri hakkında bir yazi

Boşanma sürecinde ebeveynlerine bağımlı olarak yaşayan çocuğun kafasında birçok soru işareti belirecektir. Bu soruların bir kısmı; bundan sonra ne olacak? bana kim bakacak? bizden ayrılan ebeveynimi yine sevecek miyim?
İşte bu akıla gelen sorular çocukta endişe duygusunu güçlü kılmaya başlayacaktır.

Ebeveynlerin boşanması esnasında çocukların sergileyeceği tutum ve davranışlar;

  1. Yatakta gizlice ağlamak
  2. Varsa tuvalet eğitiminin gerilemesi
  3. Yatağını ıslatmak
  4. Durduk yere eşyaları fırlatmak
  5. Sürekli olarak sızlanmak
  6. Var olan el becerilerinin gerilemesi
  7. Okul eğitiminde gerileme

Boşanan eşlerin çocukları şayet ergenlik döneminde ise sergileyeceği tavır ve tutumlar daha tehlikeli boyutlara ulaşabilir. İsyankar tavırlar sergileyerek ailelerinin onlara uyguladığı disiplinden uzaklaşmaya başlarlar.  Atacakları her adımda kararlarını kendileri vermeye çalışırlar ve ebeveynlerinin nasihatlarını kulak ardı ederler.  Boşanma eylemi, kendilerine özgür bir dünyanın kapılarının açıldığını hissettirir.  Bu süreçte yanlış yapma veya suç işleme eğilimleri oldukça yüksektir.

Yeni kurulacak aile düzeninde çocuğa güven aşılamak son derece önemlidir.  Bu yolla çocuk, ebeveynlerine olan bağlılığını devam ettirecektir. Boşanmış ebeveynlerin birbirine karşı olan tutumları bu süreçte son derece önemlidir. Çocuk psikolojisinin bozulmaması adına sağlıklı bir iletişim içinde olmalıdırlar. Çocuk, bu sürece adaptasyon sağlayana dek beraber aktiviteler gerçekleştirebilirler.

Boşanan eşlerin çocuğunun psikolojisi nasıl olur? Boşanırken çocuğumun etkilenmemesi için neler yapabilirim? Boşanmanın küçük çocuklara etkisi nedir?

Yorum yapın